NOVÉ ZVONY

NOVÉ ZVONY

dav

Po takmer ročnej odmlke sa 1. októbra 2020 opäť rozozvučali zvony na oboch kostoloch v našej obci. Zvuky kostolných zvonov sa v našej obci ozývajú po novom. Je zrejmé, že hlasité nástroje prešli opravou. Od začiatku októbra 2019, kedy odpadli srdcia zvonov, bol kostol sv. Imricha bez zvukov zvonov a nasledne po kontrole certifikovanou zvonárskou spoločnosťou od februára 2020 aj farský kostol.

Pán farár oslovil certifikovanú spoločnosť z Liptovských Sliačov. Vzhľadom nato, že v kostole sv. Imricha sa nachádzajú dva pamiatkové zvony, museli sme rešpetovať aj požiadavky Pamiatkového úradu. Po obhliadke zvonov zvonárska spoločnosť nám zaslala cenovú ponuku a nasledne pán farár zveril kompletnú opravu zvonov tejto spoločnosti. Výrobu nových dielcov a celkovú prípravu na opravu zvonov značne spomalil COVID19. V júli sa veriaci dočkali správy o vyhotovení zvonov.

27. júla bolo upratovanie zvoníc. Zvonice bolo potrebné vypratať nielen od rôznych rokmi skladovaných vecí, ale aj od prachu. Požiadavky boli náročné, aby sa minimalizovalo riziko vzniku požiaru pri a po inštalácii zvonov.

4. septembra dorazili zvonári s materiálom. Ručne povynášali pár stovák vážiacu konštrukciu a ostatné diely do kostolnej veže a začali s inštaláciou a prípravou na zavesenie zvonov.

V prácach pokračovali 11. septembra.

Kurátori dohliadali na priebeh prác

Zvony boli po desiatkach rokov nanovo ukotvené v zvonovej konštrukcii a odborne ošetrené. Ich elektromechanický pohon bol vymenený za moderný elektromagnetický. Bola to nákladná investícia, ale zároveň aj prínosná.

Po každom zásahu zvonárov hasiči do neskorých večerných hodín dohliadali na bezpečnosť.

Od 1. októbra zvony zvolávajú veriacich na sv. omšu, k modlitbe sv. ruženca, Anjel Pána a k modlitbe za zomrelých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *