RADATICKÉ KINDERKA V PRACOVNOM ZÁPALE

RADATICKÉ KINDERKA V PRACOVNOM ZÁPALE

dav

V utorok deti vymenili pondelkové slávnostné oblečenie za pracovné. Záver prázdnin sa rozhodli tráviť aj pracovne a prispieť k skrášleniu areálu kostola sv. Imricha. Pod dohľadom dospelých sa z nich stali najprv upratovači, upratovačky, neskôr historici a na záver archeológovia. 🙂 Skúmanie terénu ich tak pohltilo, že nevnímali ani únavu ani bežiaci čas. Počas prvej etapy tejto činnosti sme zistili, že v areáli kostola je viacero hrobov našich predkov, ktoré sú zanedbané a tak sa dobrovoľníci rozdelili do skupín a pustili do práce. Najprv vyčistili terén od vysokej buriny.

dav
dav
dav

Deti nemali strach ani pred metrovou žihľavou, prekonali odpor aj voči rôznym malým živočíchom, ktoré sa prechádzali po náhrobných kameňoch a začali odstraňovať hrubé nánosy nečistôt. Kovové kríže zase ošmirgľovali a pripravili na maľovanie.

dav

Nakoniec v ohradenej časti vykopávali korene buriny a skúmali rôzne kúsky kamienkov zo zničených náhrobných kameňov, ktoré vykopali.

dav
dav

Prvú časť brigády ukončili malým občerstvením a nabudúce budeme pokračovať nielen v úprave areálu, ale aj v zisťovaní historických udalostí v našej obci.

V 19. a začiatkom 20. storočia časť Meretice bola v správe maďarských rodov Karolyovcov a Torokovcov. Okrem hrobov členov týchto rodov sa na pravej strane kostola nachádza náhrobný kameň pána Fecka. Tento náhrobný kameň je spomienkou na obyvateľov Meretíc, ktorí boli deportovaní do gulagov počas druhej svetovej vojny a tam aj zahynuli. Deportovaných bolo 12 chlapov z časti Meretice a z nich traja hrôzostrašný pobyt v Donbase neprežili.

Odpočinutie večné daj im Pane a svetlo večné nech im svieti, nech odpočívajú v pokoji. Amen.

Ďakujeme všetkým, ktorí podporili túto aktivitu.

Comments are closed.